Members of the UPLC are appointed by the Supreme Court of Texas.  The current members are:

UPL Committee Members

Chris Lowman
Chair
Houston, Texas

Term expires 9/30/2023

Leland C. de la Garza
Attorney Member
Dallas, Texas

Term expires: 9/30/2021

Clinton W. Lewis
Attorney Member
Beaumont, Texas

Term expires: 9/30/2022

Lauri Baker
Public, Non-Attorney Member
League City, Texas

Term expires 9/30/2021

Mary Jo Hamill Cantu
Attorney Member
Houston, Texas

Term expires: 9/30/2021

James N. Rader
Attorney Member
Austin, Texas

Term expires: 9/30/2020

Ann Hennis
Vice-Chair
Spring Branch, Texas

Term expires: 9/30/2023

Walter L. Jones
Public, Non-Attorney Member
Houston, Texas

Term expires: 9/30/2022

Janet Diaz
Public, Non-Attorney Member
Humble, Texas

Term expires 9/30/2023

The UPL Committee has appointed the following regional chairpersons:

Northern Region
(Districts 1, 6, 7, 8B,13 & 14)

Deborah K. Hartley
Ross & Hartley, P.C.
1521 N. Cooper St.,Ste 340
Arlington, Texas 76011

Southern Region
(Districts 11,12)

John Williamson
815 Ridgewood at Los Ebanos Blvd.
Brownsville, Texas 78520

Western Region
(Districts 16, 17)

VACANT

Central Region
(Districts 8C, 9, 10 and 15)

VACANT

Eastern Region
(Districts 2,3, 4, 5 and 8A)

Travis Normand
P.O. Box 9166
College Station, Texas 77842

For a list of Subcommittee Chairs, click the "Subcommittees" link below. To find the subcommittee that covers a particular geographic area, please click here to view a complete list of subcommittees by county.